FIAP Blue Badge

Robert Millin MFIAP

Best New Zealand Entrant Creative

Jo Curtis LPSNZ

Best New Zealand Entrant Monochrome

Peter Morris APSNZ

Best New Zealand Entrant Open Colour

Julia Home APSNZ GPSA PPSA

Best New Zealand Entrant Travel

Sarah Caldwell APSNZ

Digital Section Open Colour Awards

PSNZ Gold Medal

James Philip on Floor – Robert Millin MFIAP

FIAP: Gold medal

Light in the Storm – Martin Fry FRPS EFIAP/p ABPE APAGB

PSA: Gold medal

Red Deer and Jackdaw 4004 – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3

GPU Gold Medal

Anna Rose Posed – Cyril Boyd AFIAP

PSNZ Silver Medal

Rock Chick – Neil Kingsbury BPE2*

FIAP: Silver Medal

Eystrahorn – Mieke Boynton EFIAP/d1

PSA: Silver Medal

Star Trail at Mt Bromo – Chiong Soon Tiong

GPU Silver Medal

Agressive Display – Dewald Tromp FPSSA

PSNZ Bronze Medal

Incomprehension – Marcel Beauraind EFIAP/p

FIAP: Bronze medal

Beauty of Black and Red 2 – Abhishek Basak Abhishek Basak AFIAP

PSA: Bronze medal

Straight Flush – Brian McClure DPAGB

GPU Bronze Medal

Hidden Beauty – Fendy P.C. Yeoh EFIAP/b

Judge Jean Moulin’s Choice

The Red Warning – Martin Fry FRPS EFIAP/p ABPE APAGB

Judge Elizabeth Kodela’s Choice

Bog Eyed – Duncan S K Hill EFIAP/p

Judge Judy Stokes’s Choice

Reindeer in Forest – Chunling Li GAIUP

FIAP: Ribbon

Lake Brunner Starlight – James Gibson EFIAP

Rhythm in the Dew – David Hansell

The Pearl Earing – Ita Martin

Ginny – Gareth Morris

I Am-Invictus Games – John Organ AAPS

Preparing Pomegranates – Christine Reichl AAPS

PSA: Ribbon

Ballerina – Lynda Haney DPAGB, BPE3*

One of Those Days – Helen McLeod FPSNZ ARPS GPSA

Forehand Return – John Organ AAPS

Dizziness – Zvonko Radicanin EFIAP/p

Who Me? – Anne Tate APSNZ

Misty Stokksnes – Alexander Zelinskiy

GPU Ribbon

Fishing Egret – Colin Haigh

Chilli Beans – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

Grey Wolf Kiss – Duncan S K Hill EFIAP/p

James in Snow – Gary Loughran

Poised – Deborah Martin

Tempest – Kathryn J Scorah MPAGB

PSNZ Ribbon

Great Migration of Wildebeest 2 – Sergey Agapov

David Colturi in Flight – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

The Desert Carts – Xiping An

Balancing Act – Vivianne Jean Baldwin APSNZ

Striped Lighthouse – Bob Bishop EFIAP/g

Kirkjufell Falls and Mountain – Livinus Bleyen EFIAP/D2

Rivers of Iceland – Mieke Boynton EFIAP/d1

Hummingbirds Debating – Trish Brown

Barn Owl – Alberst Busquets Plaja EFIAP

Take Away – Alberst Busquets Plaja EFIAP

Water Ballet – Yueh-Chu Chang

My Favorite Breakfast – Sherman Cheang EFIAPA CPES EPSS

Distortion – Judith Cook EFIAP

Nat Scarf Lookoff Take 3 – Larry Cowles HonPSA GMPSA PEFIAP/p

Catch – Sandie Cox ARPS

TS- 6010 – Aleksander Cufar MPSA

Mdewit Madeleine – Marina De Wit APSNZ

In the Shadow of the Storm – Ian Gostelow ARPS

Blue Throated Bee-Eater with Dragonfly – John Grey

Python – Colin Haigh

In the Gallery – Willem Halbach

Yellow Display – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

Backwash – Julie Hartwig

A1-Idyll – Yunsheng He

Wheel Chair Racer – Duncan S K Hill EFIAP/p

Weeping Mask of Depression – Julia Home APSNZ GPSA PPSA

Ready to Perform – Julia Home APSNZ GPSA PPSA

Flower Girl – Julia Home APSNZ GPSA PPSA

Cape Gooseberries – Shona Leith Jaray APSNZ

Following on – Eion Johnston FRPS

Aeon Eversong – Shona Kebble APSNZ

The Pleasure of Learning – Mei Hui Kuo

Namaqua Sandgrouse – Martha Labuschagne

Break Through – Im Kai Leong

Walking in the Waves – Wenjie Luo EPSA

Groep Kuifmakaken 2 – Daniel Lybaert Efiap/d3

Familieportret Kuifmakaken – Daniel Lybaert Efiap/d3

Kiss the Frog – BARRY MEAD FRPS EFIAP/d3 MPAGB

Graceful Leap with Hoop – Robert Millin MFIAP

Peregrine Falcon Eating – Robert Millin MFIAP

David Florence C1 Canoe Slalom 2019 – Peter Milsom EFIAP/g

New Zealand Falcon – Jeanette Elaine Nee APSNZ

I Am Still in Control – Peter John O’Brien

Herdsman at Dusk – Sue O’Connell FIPF, ARPS, EFIAP/d1,

Crossing the Wake – Jim O’Donnell

Early Morning Cronulla – Brendon Parker LAPS

Digging It in – John Reid APSNZ,ANPSNZ

Ice Cliff Climbing – Shin Woo Ryu EFIAP/b

Lilac Breasted Roller-1 – Jennifer Simone LPSNZ

Envious – Noline Skeet

Street Rain – Noline Skeet

Old Fashioned Girl – David Spinks None

The Rope – Luc Stalmans AFIAP

Somnium Verum Evadit – Luc Stalmans AFIAP

Splash Dance – Gail Stent FPSNZ

I Want to Eat Too – jijun sun

Sea of Nets – Chiong Soon Tiong

Milkyway over Owharoa – Karl Tretheway LPSNZ

Agile Keeper – Graeme Watson EFIAP/d1

Bee-Eaters Dispute – John Webster ARPS

Bee-Eater Take Off – John Webster ARPS

Iceberg Patterns – Rob Weir LPSNZ

Autumn Morning, Rydal Water – David Wheeler FRPS

Wing Span – Clifford Wyeth DPSSAL PPSA

Ascending to Heaven of Universe – Fendy P.C. Yeoh EFIAP/b

Colors of the North – Alexander Zelinskiy

Digital Section Open Monochrome Awards

PSNZ Gold Medal

Heading Out – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

FIAP: Gold Medal

Spot and Swirls – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

PSA: Gold Medal

Runner – Marcel Van Balken EFIAP D3MPSA

GPU Gold Medal

Family Reunion – Junyong Jin

PSNZ Silver Medal

The Last Tree 3 – Peter Hammer GMAPS

FIAP: Silver Medal

Withdrawal – Dariusz Gawronski

PSA: Silver Medal

Eyeshape – Marcel Van Balken EFIAP D3MPSA

GPU Silver Medal

Bobbi and Her Hat – Colin Dixon AFIAP

PSNZ Bronze Medal

Mindfull Hypnotherapy – Luc Stalmans AFIAP

FIAP: Bronze Medal

Lonelybiker – Marcel Van Balken EFIAP D3MPSA

PSA: Bronze Medal

Solitude – Deborah Martin

GPU Bronze Medal

Camel Dog1 – Xiping An

Judge Doug Moulin’s Choice

Walking on the Edge – Peter Hammer GMAPS

Judge Bob McCree’s Choice

Spiral Staircase Queens House – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3

Judge Lynn Clayton’s Choice

I Told You Not to Talk to That Actress – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3

FIAP: Ribbon

On the Roof – Willem Halbach

Refraction in Time – David Hansell

Hurdling in the Rain – Duncan S K Hill EFIAP/p

Siluetas En El Camino – Daniel Rovagnati

Nasty Arches – Andras Tejsi

Fly over – Mark Vivian AAPS

PSA: Ribbon

Piha Beach – Janice Chen LPSNZ

Gemma – Moira Fergus

Photographer – Dariusz Gawronski

Silver Moonlight – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

El Tablero Del Destino – Daniel Rovagnati

Trouble at the Station – David Wheeler FRPS

GPU Ribbon

Winter Light – Martin Fry FRPS EFIAP/p ABPE APAGB

Ngauruhoe Dawn – James Gibson EFIAP

Immala Rocks – Jarmo Mantyknagas EFIAP/g

Levrier Noir – Alain Morata EFIAP/b GPUCR3 GPUH ERME SRISF5

Dune – Marek Rawski

Serenity – Chris Sidney

PSNZ Ribbon

Abyssal Fish – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Walking Through the Eye – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Taking a Pounding – William Wright FPSNZ

Scruffy Kid – Bob Bishop EFIAP/g

Vitra Campus – Gunter Buesching

Gold Sand Sea – Xinxin Chen GMPSA/S

The Wailing Wall8 – Xinxin Chen GMPSA/S

Lady-Bw33 – Aleksander Cufar MPSA

Who Cares – Martin Fry FRPS EFIAP/p ABPE APAGB

Dovercourt Lighthouse – Ian Gostelow ARPS

On the Edge – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

Dispossessed from the Land – Peter Hammer GMAPS

B1-Misty Rain of Dongjiang River – Yunsheng He

The Land Died – Tien Ho-Anh

Sisterhood – Junyong Jin

Three in a Row – Brenda Jones

Looking Up the Spiral – Brenda Jones

The Vortex 4952 – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3

Say Hello to the World – Mei Hui Kuo

Above the Nets – David Laronde APSA

Boiling Water – Kwok Tung Leung

Am I Close Enough – Shelly Linehan LPSNZ

Guiding Light – David Lyon EFIAP/b

Long Night at the Museum – Jo McCarthy

Wistful – Peter John O’Brien

Each Takes Nectar – Tak Cheong Pun EFIAP/g

The Only One – Risto Raunio

Bargino – Biagio Salerno

Creation – Sudhir Saxena ARPS

Die Perle – Barbara Schmidt EFIAP

Harp – Gunter Scholtz EFIAP/g

Die Wunderbare Welt Des P – Wolfgang Schweden EFIAP

Desert Walk – jijun sun

Fishermen Casting Nets 2 – jijun sun

Boxing13 – Chan Ieong Tam EPSA

The Inspector and His Orders – Ron Tear MPAG BARP SBPE5 PSA3

Came with the Storm – Karl Tretheway LPSNZ

Circles – Marcel Van Balken EFIAP D3MPSA

Beauty II – Ramon Vaquero

Old Calendar – Sirpa Virtanen AFIAP

Ferry – An Sheng Wang

Dandelion Clocks – Sheryl Williams APSNZ

After The Rain – Georg Winkens

Creeping Ribbon(large) – Yin Wong EFIAP/p

Jump – Huiqian Yang EPSA

Wind is Coming – Alexander Zelinskiy

Yuliana – Limin Zou

Digital Section Creative Awards

PSNZ Gold Medal

The Last Tree – William Wright FPSNZ

FIAP: Gold Medal

Plastic Fantastic – Helen McLeod FPSNZ ARPS GPSA

PSA: Gold Medal

Final Transition – Colin Dixon AFIAP

GPU Gold Medal

Paper Cut – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

PSNZ Silver Medal

We are Family – Rebecca Macdonald APSNZ

FIAP: Silver Medal

Manos a La Obra – Lopez Cepero Mateos Manuel AFIAP, AFAF, ECEF

PSA: Silver Mmedal

Electrifying Black – Helen McLeod FPSNZ ARPS GPSA

GPU Silver Medal

Tree – Ozcan Yucelt EFIAP

PSNZ Bronze Medal

Races Behind Wind-9 – Mikhail Bondar MFIAP

FIAP: Bronze Medal

To Enter or Not – Jacqueline Hammer EFIAP/d2

PSA: Bronze medal

Face Off – Mike Martin

GPU Bronze Medal

Going Home – Joan Austin AFIAP, CPAGB, BPE2*, QPSA

Judge Jean Moulin’s Choice

River Crossing – Janine Ball ARPS

Judge Judy Stokes’s Choice

Onecy Washday – Janine Ball ARPS

Judge Elizabeth Kodela’s Choice

Baloon Water Burst 2 – Alexis Saveriades EFIAP

FIAP: Ribbon

Attachment to the Sea-2 – Mikhail Bondar MFIAP

Dani De Lion – Cyril Boyd AFIAP

Gloucester Child – Martin Fry FRPS EFIAP/p ABPE APAGB

Storm in a Teacup – David Hansell

Colour Pencil – Samananda Sanjenbam Ingocha Meitei

Farewellletter – Marcel Van Balken EFIAP D3MPSA

PSA: Ribbon

The Scorcerers Apprentice – James Aeneas Air

Arbres Torturés – Eddy De Wilde EFIAP/s

Love on the Rocks – Lorraine Gibb LPSNZ

Our Communion with Nature – Leonid Goldin EFIAP

Progress to Civilisation – Peter Hammer GMAPS

Imaginery Friends – Rebecca Macdonald APSNZ

GPU Ribbon

Revealing My Innerself – Paul Byrne FPSNZ

Missing You – Lynn Hedges LPSNZ

Abstract in Blue – Brenda Jones

Hickory Dickory – BARRY MEAD FRPS EFIAP/d3 MPAGB

Till DDT Do Us Part – Richard Prior EFIAP/s

Broken Teenage Dreams – Tracey Scott AFIAP

PSNZ Ribbon

Future – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Blue Eye – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Fish – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Eye on the Time – Joan Austin AFIAP, CPAGB, BPE2*, QPSA

Attachment to the Sea-30 – Mikhail Bondar MFIAP

Races Behind Wind-20 – Mikhail Bondar MFIAP

Shades of Winter – Goutam Chatterjee EFIAP

Cat and Its Food – Siew Thong Chu ARPS

The Door to Beyond – David F Cooke FRPS,EFIAP

Messenger of God – Kaushik Dolui EFIAP

The Artists Portrait – Jay Drew LPSNZ

A Little Old Magic – Kim Falconer APSNZ

Page Three – Lynda Haney DPAGB, BPE3*

Homage to Dali – Liz Hardley FPSNZ, EFIAP/b, LRPS

7 Ages of Man Travel Through Time – Liz Hardley FPSNZ, EFIAP/b, LRPS

The Devil Went Down to Georgia – Shelley Harvey BPSA

Don’t Fear the Reaper – Dean Irvine LIPF

Ghost’s of Cape Reinga – Shelly Linehan LPSNZ

Arrastrando Su Pasado – Lopez Cepero Mateos Manuel AFIAP, AFAF, ECEF

By the Window – Ita Martin

The Hot House Effect – Helen McLeod FPSNZ ARPS GPSA

Agave in Pink – Yvonne Moue

Polish Princess – Tracey Scott AFIAP

Alter Ego – Klaus-Peter Selzer MFIAP

Melting Moments – Gail Stent FPSNZ

Rainy Days & Mondays – Anne Tate APSNZ

Balloons – Marcel Van Balken EFIAP D3MPSA

Urban Forest 16 – William Wright FPSNZ

Digital Section Travel Awards

PSNZ Gold Medal

A Fishing Village on the Rocks – Wenjie Luo EPSA

FIAP: Gold Medal

Fishermen Weaving Nets 2 – jijun sun

PSA: Gold Medal

Dancing – Chunling Li GAIUP

GPU Gold Medal

Inside the Crypt Winchester Cathedral – Rosemary Buckett

PSNZ Silver Medal

Fire Fighting – Damodar Suvarna

FIAP: Silver Medal

St. Marks in the Mist Venice – Rosemary Buckett

PSA: Silver Medal

Above Cappadocia – James Gibson EFIAP

GPU Silver Medal

Ponte Dell’ Accademia – Chiong Soon Tiong

PSNZ Bronze Medal

Holi 2 – Vijay Rawale EFIAP, PPSA, EFIP

FIAP: Bronze Medal

Wayang Kulit Maker – Siew Thong Chu ARPS

PSA: Bronze Medal

Val Dorcia – Cappella Di Vitaleta – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3

GPU Bronze Medal

Fisherman with Oil Lamp – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Judge Bob McCree’s Choice

Relaxing After Prayers – Constance Fein Harding

Judge Doug Moulin’s Choice

Rainy Day in Assisi – Zvonko Radicanin EFIAP/p

Judge Lynn Clayton’s Choice

Iceberg Serrations – Rob Weir LPSNZ

FIAP: Ribbon

Morning-331 – Aleksander Cufar MPSA

Jamnik-Z400 – Aleksander Cufar MPSA

Islandariver – Umberto Deramo EPSA

The Sun Voyager – Steve Field

Sermon – Mei Hui Kuo

Ancient City at Night – Jiongxin Peng

PSA: Ribbon

Cormoran Fisherman in the River – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Shahi Mosque at Sunset – Shaikh Amin EFIAP/s,FPSA,GMPSA,FCAPA

II T H E R a C E II – Soumen Ghosh

C1-Asirisi Sunrise – Yunsheng He

Flying Water Guanyin Teahouse – Susan Kane LPSNZ

Dancing with the Bull – Meg Lipscombe FPSNZ

GPU Ribbon

Beautiful Encounter – Xiping An

African Girl – Xinxin Chen GMPSA/S

Begining the Day – Sudhir Saxena ARPS

Woman and Child: Fes – Michael Venz APSNZ

Dubai Blue Hour – Anitta Vuorisola

Bangladesh Dock24 – Huiqian Yang EPSA

PSNZ Ribbon

Fishing Village – Sergey Agapov

Greenland Fjords – Sergey Agapov

The Fisherman Launches the Net – Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz EFIAP/g

Begging – Xiping An

The Grand Mosque, Abu Dhabi – Janine Ball ARPS

Humpback Whale Delights Tourists – Paul Byrne FPSNZ

St. Pancras Station – Sarah Caldwell APSNZ

Pekmez – Abdullah Yalcin Ceylani EFIAP

Rickshaw on a Busy Tokyo Street – Janice Chen LPSNZ

Cycle Rickshaw – Clare Collins CPAGB

The Chai Wallah – Clare Collins CPAGB

Farm Life – Zuyu Dai

St.paul Chatedral – Mustafa Evirgen EFIAP/s

Harbour Entrance – Scott Fowler FPSNZ

Dervish Movement – Ricos Andreas Gregoriou EFIAP

Berber Camp – John Grey

Kaikoura Surfing Spot – Anna Heasley

Cormorant Fishermen – Duncan S K Hill EFIAP/p

Cheetah in Landscape – Koshy Johnson

Guanyin Pavillion, Chendhu – Greg Kane

Fire Dance – Im Kai Leong

Wonderful Sight – Im Kai Leong

Sunset Fishing – Kwok Tung Leung

Jumping Dancer – Kwok Tung Leung

Fight for Mastery on Yak Back – Wenjie Luo EPSA

Ablucion – Lopez Cepero Mateos Manuel AFIAP, AFAF, ECEF

Gathering of Elders – Sue O’Connell FIPF, ARPS, EFIAP/d1,

This is Life – Risto Raunio

Dev Dipawali – Vijay Rawale EFIAP, PPSA, EFIP

Lake Sunset – Katy Robertson

Balloons over the Mara – Gail Stent FPSNZ

Rely on – Huiqian Yang EPSA

Camel Man 02 – George Yiallouris EFIAP

Spirits of Ogoi – Alexander Zelinskiy